Pobieranie badań

Pobieranie badań

Pobieranie badań

W Centrum Usług Położniczo-Edukacyjnych istnieje możliwość pobrania materiału do badań cytologii, cytologii LBC, bakteriologii, czystości pochwy, wymazu GBS, chlamydii, HPV mycoplasmy, ureaplasmy.

Czym jest cytologia (LBC)?

Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym to nowa technologia wykonywania przesiewowych badań cytologicznych. Daje większe możliwości diagnostyczne i opcję jednoczesnego wykonywania innych testów. W odróżnieniu od klasycznej cytologii, w metodzie LBC wymaz szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni cytologicznej. Pozwala na uzyskanie większej ilości komórek do analizy oraz komórek lepszej jakości. W przypadku wyników negatywnych lub obecności komórek atypowych, charakteryzuje się lepszą czułością i swoistością od cytologii tradycyjnej.
LBC daje możliwość wykonania kilku badań z jednego pobrania, zwłaszcza HPV i Chlamydia trachomatis (metodami PCR).

Chlamydia trachomatis jest jedną z głównych przyczyn najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. U kobiet zainfekowanych Chlamydią trachomatis stwierdza się zapalenie szyjki macicy często o bezobjawowym przebiegu, zapalenia narządów miednicy małej czy odbytnicy. Powtarzające się nieleczone stany zapalne narządów rodnych wywołane przez Chalmydię trachomatis mogę predysponować do rozwoju zmian nowotworowych. Zakażenie bakterią zwiększa również ryzyko bezpłodności, poronień, ciąży ekotopowej, czyli przedwczesnych porodów. U mężczyzn Chlamydia trachomatis może być przyczyną zapaleń cewki moczowej, odbytnicy i wywołuje powikłania w postaci zapalenia jąder, najądrzy lub gruczołu krokowego.

HPV - zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego należą do grupy występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Dotychczas opisano około 100 typów HPV, z czego około 30-40 to typy anogenitalne, 15 typów posiada wysoki potencjał onkogenny. Typy niskiego ryzyka w obrębie narządów płciowych wywołują zmiany łagodne o charakterze brodawkowatym.

Badania można wykonać w gabinecie w Nowym Targu na ulicy Marii Pajerskiej 8a po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.